Wiosna i lato to ciężki czas dla alergików. Duże ilości krążących w powietrzu alergenów prowadzą do nieprzyjemnych objawów alergii, takich jak łzawienie, katar czy kaszel.
Szczególnym przypadkiem reakcji alergicznej jest zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Jest to szybka rozwijająca się reakcja, która powstaje na skutek m.in. użądlenia przez owady (osy, pszczoły) czy przyjęcia pokarmu, na który jesteśmy uczuleni. Objawy występują w ciągu kilku minut, a do najczęstszych należą:
- zmiany skórne (wysypka)
- problemy z oddychaniem
- kaszel
- zawroty głowy
- kołatanie serca
- nudności i wymioty
- ogólne osłabienie
- gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego
W wielu przypadkach objawy samoistnie ustępują. Jednakże w skrajnych sytuacjach może dojść do zgonu na skutek silnego obrzęku tkanek gardła, które utrudniają oddychanie.
Leczenie wstrząsu anafilaktycznego polega na domięśniowym podaniu adrenaliny, najczęściej w przednią powierzchnię uda. Preparat należy podać jak najszybciej, czasami konieczne podanie jest drugiej dawki.
Wiedząc, że jest się uczulonym na jakiś czynnik, który może wywołać wstrząs anafilaktyczny, warto zaopatrzyć się w preparat zawierający adrenalinę. Na rynku dostępny jest Epipen®, w postaci automatycznego wstrzykiwacza, który zawiera roztwór adrenaliny w dwóch dawkach :
0,3 mg dla osób dorosłych oraz 0,15 mg dla dzieci o masie ciała powyżej 15 kg. Dostępny jest on z przepisu lekarza.
Zapytaj już dziś swojego lekarza o EpiPen i bądź zawsze przygotowany na nieprzewidziane sytuacje!
Źródła:
Charakterystyka Produktu Leczniczego: EpiPen Senior, EpiPen Junior
(wersja z dnia 24 marca 2013)
Mutschler E. i wsp. Kompendium farmakologii i toksykologii Mutschlera, 2005, wyd. polskie MedPharm Polska, s. 160, 226-228, 289-291