Dla Pacjenta

Prawa Pacjenta

PRAWA


Przepisy prawa gwarantują obligatoryjne poszanowanie i ochronę praw pacjenta. Pacjent ma prawo do żądania od lekarza rzetelnej informacji o swoim stanie zdrowia, przebiegu leczenia, stosowanych w jego trakcie produktach leczniczych lub wyrobach medycznych.
Pacjenci i ich bliscy mają prawo do żądania udostępnienia im dokumentacji medycznej.
Organizację i porządek udzielania świadczeń zdrowotnych w danym zakładzie opieki zdrowotnej określa regulamin porządkowy zakładu – każdy ma prawo wglądu do niego.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta działającym w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w każdym Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/new/art/2425/poradnik_korup_pop_15122006.pdf

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta:
800 190 590 (z tel. stacjonarnych i komórkowych) czynna: pn. – pt. w godz. 9.00 – 21.00.

SKARGI I WNIOSKI


Skargi i wnioski mogą być składane do:

  • Przychodnia Cito-Med,
    ul. 1 Maja 2a, 58-530 Kowary,
    pocztą elektroniczną na adres: nzozcito_med@op.pl,
    faksem pod nr 75 718 2299.
  • Przychodnia Cito-Med,
    ul. 1 Maja 2a, 58-530 Kowary,
    pocztą elektroniczną na adres: nzozcito_med@op.pl,
    faksem pod nr 75 718 2299.
  • Kierownika Przychodni - Tomasz Celmer,
    termin ustalany indywidualnie po uprzednim umówieniu w sekretariacie Przychodni.
  • Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ
    50-525 Wrocław, ul. Joannitów 6,
    tel.: 71 797 91 75,
    faks: 71 797 93 25,
    www.nfz-wroclaw.pl.
  • Delegatura w Jeleniej Górze
    58-560 Jelenia Góra, ul. Wolności 18,
    tel.: 75 645 87 09
  • Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
    ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa
    (w poniedziałki w godz. 9.00-18.00, od wtorku do piątku w godz. 9.00-15.00),
    - pocztą elektroniczną na adres: kancelaria@rpp.gov.pl,
    - poprzez ePUAP (Adres skrzynki: ePUAP: /RzPP/skrytka),
    - faksem pod nr 22 532 82 30.

W celu podniesienia jakości obsługi zostały wprowadzone zapisy na spotkania. Osoby zainteresowane powinny zapisać się mailowo (rezerwacja@rpp.gov.pl) lub telefonicznie (22 532 82 43) – zostanie wyznaczony dzień i godzina spotkania.

LISTY OCZEKUJĄCYCH


  • W celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej Pacjent może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy.
  • Na liście oczekujących świadczeniodawca ma obowiązek odnotować m.in.: imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, numer telefonu, a także informacje ze skierowania: datę skierowania, rozpoznanie lub powód przyjęcia i planowany termin udzielenia świadczenia.
  • Pacjent ma obowiązek niezwłocznie powiadomić Świadczeniodawcę, że nie może zgłosić się w wyznaczonym terminie oraz o rezygnacji ze świadczenia opieki zdrowotnej.
  • O każdej zmianie danych adresowych czy telefonu, Pacjent powinien powiadomić rejestrację.
  • W przypadku świadczeń udzielanych na podstawie skierowania Pacjent zobowiązany jest do dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. Oryginał skierowania można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem osób trzecich lub przesłać pocztą.
  • W przypadku niezgłoszenia się na ustalony termin udzielenia świadczenia Pacjent zostaje skreślony z listy oczekujących, chyba że uprawdopodobni, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej. Jeżeli Pacjent chce, aby świadczeniodawca przywrócił Go na listę oczekujących musi złożyć wniosek o przywrócenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny niezgłoszenia się na ustalony termin udzielenia świadczenia oraz powinien podać powód niezgłoszenia się.
  • Gdy Pacjent chce zmienić miejsce leczenia, należy poinformować dotychczas wybranego świadczeniodawcę o rezygnacji z porady.
  • Jeżeli tego nie zrobi, blokuje innym pacjentom możliwość uzyskania w tym czasie świadczenia.
  • Osoby, o których mowa w art. 24b, 24c i 47c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (…), czyli inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, osoby z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi", Dawcy Przeszczepu, osoby z tytułem "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" lub weterani poszkodowani podczas wykonywania zadań poza granicami kraju, którym udzielane są świadczenia w związku z leczeniem urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, kobiety w ciąży oraz świadczeniobiorcy do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia powinny być przyjęte poza kolejnością i nie są wpisywane na listy oczekujących. Świadczeniodawca powinien udzielić świadczenia w dniu zgłoszenia, a jeżeli nie jest to możliwe, wyznaczyć inny termin poza kolejnością wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących przy czym świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)