Aktualności

Kleszcze atakują! Nie lekceważ niebezpieczeństwa, jakie za sobą niosą.

Zapraszamy na szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu


Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym, odpłatnym. Pacjent poddający się zalecanemu szczepieniu ochronnemu ponosi indywidualnie koszty zakupu szczepionki, natomiast kwalifikacja do szczepienia oraz podanie szczepionki przez pielęgniarkę realizowane są w naszej przychodni w ramach POZ. Zapytaj swojego lekarza lub dowiedz się więcej w rejestracji.

Co to jest KZM?


Kleszczowe zapalenie mózgu czyli w skrócie KZM jest poważną chorobą wirusową, na którą nie ma leku. Przypadki choroby odnotowano we wszystkich grupach wiekowych – w tym u niemowląt. Jedynym sposobem zabezpieczenia siebie i swoich bliskich jest profilaktyka, a najlepszą jej formą obecnie jest szczepienie. Do zakażenia może dojść w dwojaki sposób. Wirus KZM jest przenoszony najczęściej poprzez ukłucie kleszcza, dużo rzadziej na skutek spożycia surowego mleka lub jego przetworów, pochodzących od krów i kóz zainfekowanych wirusem KZM.

Objawy KZM i leczenie


Typowo w pierwszej fazie, która trwa około tygodnia, objawy mają charakter grypopodobny: gorączka, ból głowy, ból mięśni i stawów, nudności, wymioty, biegunka. Nie ma leczenia przyczynowego, stosuje się leczenie objawowe. U niektórych chorych po kilku dniach pojawiają się dodatkowo objawy ze strony układu nerwowego, jest to druga faza objawów KZM. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia mózgu obejmują m.in.: zaburzenia czucia, porażenie mięśni, niedowłady, drgawki. Zazwyczaj u chorych z neuroinfekcją występuje konieczność leczenia szpitalnego, ponieważ przebieg choroby może być ciężki.

Dla kogo szczepienie ochronne?


Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby oraz osobom często podejmującym aktywność fizyczną  świeżym powietrzu. W szczególności zachęcamy do szczepienia:

  • leśników,
  • wojskowych, funkcjonariuszy straży pożarnej i granicznej,
  • rolników,
  • turystów oraz uczestników obozów i kolonii,
  • biegaczy,
  • myśliwych, grzybiarzy,
  • właścicieli psów,
  • rodziny z małymi dziećmi.

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu mogą się szczepić wszyscy dorośli oraz dzieci, które ukończyły 1 rok życia.

O szczepionkach


Obecnie dostępne są na rynku aptecznym następujące rodzaje szczepionek:

  • FSME-Immun Junior,
  • FSME-Immun,
  • Encepur Adults,
  • Encepur K.

Preparaty te zawierają całego, inaktywowanego wirusa. Podanie jest domięśniowe, w wyjątkowych przypadkach można preparat podawać podskórnie. Schemat szczepienia podstawowego zazwyczaj składa się z 3 dawek, szczepienie przypominające z dwóch dawek. Schematy mogą się różnić w zależności od preparatu lub szczególnych okoliczności, o wszystkim decyduje kwalifikujący lekarz.

Szczepionki charakteryzują się wysoką skutecznością w zapobieganiu kleszczowemu zapaleniu mózgu. Odporność uzyskuje się już po otrzymaniu dwóch dawek szczepienia podstawowego, a u 99,9% szczepionych po podaniu trzeciej dawki występują ochronne przeciwciała.

Uwaga!


Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu nie jest skuteczna przeciw innym chorobom przenoszonym przez kleszcze, w tym boreliozie!

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza?


Tekst w naszym serwisie w dziale wiedzy pt. Pytania i odpowiedzi .

Opracowano na podstawie:


NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)