Jak zostać pacjentem Przychodni Rodzinnej Cito-Med?
Aby zostać pacjentem Przychodni Rodzinnej Cito-Med wystarczy zgłosić się do rejestracji przychodni z dowodem tożsamości i złożyć deklarację wyboru. Deklarację można pobrać z naszej strony i samodzielnie wypełnić lub zostanie za Państwa wypełniona w rejestracji. Od chwili złożenia podpisu na deklaracji stają się Państwo pacjentem naszej przychodni. Zmiana przychodni nastąpi automatycznie, w związku z tym nie będą Państwo zmuszeni do wypisania się z dotychczasowej przychodni.
Osoba zapisująca się do przychodni musi być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym lub posiadać dokument potwierdzający prawo do takiego ubezpieczenia.
W przypadku negatywnej weryfikacji statusu ubezpieczenia zdrowotnego w systemie eWUŚ lub niedostępności systemów teleinformatycznych, służących do jego sprawdzania, konieczne będzie dostarczenie wypełnionego oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Oświadczenie można pobrać klikając z naszej strony lub w recepcji.
Zapotrzebowanie na leki: e-recepta
Przychodnia Rodzinna Cito-Med oferuje Państwu możliwość zdalnego zamówienia e-recepty na lek stosowany stale, przewlekle bez konieczności wizyty w naszej przychodni. O lekach wypisanych na recepcie decyduje lekarz prowadzący leczenie.
Kto może skorzystać ze zdalnego zamówienia recepty?
Receptę może zamówić pacjent, który spełnia poniższe warunki:
- W dniu złożenia zamówienia posiada aktywną deklarację do lekarza POZ do Przychodni Rodzinnej Cito-Med.
- W dniu złożenia zamówienia jest ubezpieczony w eWUŚ.
- Recepta na zamawiany lek była już wcześniej wystawiona w Przychodni Rodzinnej Cito-Med.
- Recepta wypisywana jest na lek przyjmowany na stałe na podstawie zaświadczenia od lekarza specjalisty.
- Recepta wypisana jest na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
- Recepty na leki stosowane przewlekle mogą być zamawiane nie częściej niż 1 raz na 1 miesiąc. Prosimy o przemyślane zamówienia.
Jak złożyć zapotrzebowanie na leki?
Zapotrzebowanie na leki przyjmowane przewlekle można złożyć na trzy sposoby:
- Podczas teleporady z lekarzem prowadzącym.
- Na formularzu zapotrzebowania na leki dostępnym w formie papierowej, dostępnym do pobrania w rejestracji oraz w dokumentach do pobrania. Pacjent wypełnia druk formularza wpisując swoje dane oraz dane leków na jakie składa zapotrzebowanie. Wypełniony formularz przekazuje do rejestracji przychodni.
- Przez poniższy formularz internetowy.
Jak odebrać zamówioną e-receptę?
- Pacjenci posiadający konto na portalu www.pacjent.gov.pl otrzymają PIN do e-recepty natychmiast po jej wystawieniu na adres e-mail lub SMS zapisany w danych IKP.
- Pacjenci posiadający numer telefonu zapisany na koncie pacjenta w Przychodni Rodzinnej Cito-Med otrzymają PIN do e-recepty natychmiast po jej wystawieniu.
- Kod do e-recepty można odebrać osobiście w rejestracji przychodni lub telefonicznie pod numerem telefonu 75 718 29 99 w kolejnym dniu roboczym po godzinie 15.00.
- Jeśli wystawienie recepty na podstawie zgłoszenia nie będzie możliwe, skontaktujemy się z Państwem w celu umówienia osobistej wizyty u lekarza lub teleporady.
Jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza?
Zachowaj spokój i działaj.
Pacjencie, jeśli znalazłeś kleszcza wkłutego w skórę u siebie lub dziecka, nie czekaj na pomoc lekarską, usuń go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia i powikłań.
Usunięcie kleszcza jest zabiegiem higienicznym, nieinwazyjnym, wykonywanym samodzielnie, podobnie jak usunięcie innych pasożytów ze skóry lub usunięcie drobnej drzazgi. Według dr Agnieszki Jankowskej-Zduńczyk, Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Dlatego należy pamiętać o najważniejszych zasadach:
- Nie wyciągaj kleszcza „gołymi” palcami,
- Nie rozgniataj,
- Nie wyciskaj,
- Nie wykręcaj,
- Nie przypalaj,
- Nie smaruj tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami,
- Nie usuwaj igłą.
W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy, które gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza jak najbliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go w całości.
Po usunięciu kleszcza zastosuj czynności higieniczne, umyj i zdezynfekuj miejsce ukłucia. Pamiętaj również aby umyć i zdezynfekować ręce.
W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi. Mniejsze fragmenty kleszcza, które w trakcie usuwania pozostaną pod skórą z reguły nie zwiększają ryzyka zakażenia, wówczas wystarczy umycie i dezynfekcja rany.
Po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce po wkłuciu, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po zakażeniu.
Porady lekarza mogą wymagać nieliczne sytuacje, w których:
- Wystąpiło zaczerwienie i/lub obrzęk, w miejscu wkłucia i/lub wokół niego po całkowitym lub niecałkowitym usunięciu kleszcza,
- Jeżeli zaczerwienienie dookoła ukłucia nie schodzi lub się rozszerza,
- Gdy miejsce ukłucia puchnie, jest bolesne, gorące lub pulsujące,
- Wystąpiły nagłe i inne poważne objawy: np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.
Uwaga!
Jeśli usunięcie kleszcza stanowi dla Ciebie problem zapraszamy do naszej przychodni. Każdy pacjent zadeklarowany uzyska bezpłatną pomoc. Nasza poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest wyposażona w odpowiedni sprzęt medyczny, co umożliwia lekarzowi rodzinnemu lub pielęgniarce podjęcie prostych procedur związanych z usunięciem kleszcza. Jeśli lekarz zadecyduje o konieczności interwencji chirurgicznej, pacjent otrzyma odpowiednie skierowanie na dalsze leczenie.
W celu usunięcia kleszcza nie udajemy się na SOR - oddziału przeznaczonego do zabezpieczenia pomocy pacjentom po urazach lub w stanie zagrożenia życia.