Laboratorium diagnostyczne

Pole widzenia (Perymetria)

Co to jest?


Perymetria jest prostym, bezpiecznym i całkowicie bezinwazyjnym badaniem okulistycznym pozwalającym wykryć ubytki w polu widzenia. Badanie określa jak dużą część obrazu widzi pacjent, gdy jego oko pozostaje nieruchome. Innymi słowy jest to zakres przestrzeni, który widzimy patrząc przed siebie nie poruszając oczami. Prawidłowe pole widzenia wymaga sprawnego działania włókien nerwowych, siatkówki i płatów potylicznych kory mózgowej. Oceniając pole widzenia, jesteśmy w stanie wykryć wiele schorzeń takich jak jaskra, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej itp.

Wielu zada sobie teraz pytanie, kiedy mówimy o prawidłowym polu widzenia, a kiedy o patologii. Prawidłowe pole widzenia obuocznego, czyli nałożenie się dwóch niezależnych obrazów oka prawego i lewego powinno mieć średnicę ok. 120 stopni. W przypadku widzenia jednoocznego jest oczywiście mniejsze, ponieważ ogranicza je nos, skroń, łuk brwiowy i policzek. Od strony nosa powinno ono wynosić ~ 55 – 60 stopni, od skroni ~ 85 – 100 stopni, od góry ~45 – 50 stopni, a od dołu  ~ 65 – 70 stopni.

Jakie są wskazania?


Stosuje się ją w diagnostyce wielu schorzeń, zarówno dotyczących narządu wzroku jak i neurologicznych.

  • podejrzenie chorób siatkówki, odwarstwienia siatkówki, retinopatii barwnikowej,
  • diagnostyka chorób nerwu wzrokowego,
  • diagnostyka jaskry,
  • diagnostyka cukrzycy typu I i II,
  • diagnostyka nadczynności tarczycy, 
  • diagnostyka nadciśnienia tętniczego,
  • schorzenia neurologiczne – stwardnienie rozsiane, guzy mózgu, choroby przysadki mózgowej, udar,
  • nagłe zaburzenia ostrości wzroku i widzenia barw,
  • mroczki przed oczami,
  • brak reakcji źrenic na światło,
  • ból gałki ocznej.

Na czym polega badanie?


Jest to badanie interakcyjne, wymaga ścisłej współpracy pacjenta z badającym. Badanie wykonujemy za pomocą aparatu zwanego polomierzem. Pacjent patrzy w ekran jednym okiem, naprzemiennie lewym i prawym, sygnalizując  moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu. W ten sposób powstaje osobna dla każdego oka mapa pola widzenia.

Badanie zazwyczaj powtarza się kilkukrotnie.

Uwaga!


Badanie jest bardzo proste i nie wymaga merytorycznego przygotowania. Z uwagi na krótki czas  badania, wymaga ono koncentracji, zachowania spokoju i ścisłej współpracy z badającym. Pacjenci z nadwzrocznością mogą pozostać w okularach podczas badania.

NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary NZOZ CITO-MED PRZYCHODNIA RODZINNA, ul. 1-go Maja 2A, 58-530 Kowary

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)